26 Ekim 2011 Çarşamba

GAZIM VAR! (*)Yerle bir olmuş bir binanın önünde bir dede avuç içiyle göz yaşlarını siliyor, diğer elinde kucakladığı dört ekmeği taşırken..
Enkaz altında annesinin ölü bedeninin üzerinde kurtarılmayı bekleyen 10 yaşında cesur yürek Serhat'ın akşam saatlerinde kurtarılması bile huzur bulmama sebep olamadı.. 10 yaşında bir çocuğun sanki ceza gibi annesinin cansız bedeni üzerinde yaşam savaşı vermesine tanık olmak;
Ben bunlara dayanamıyorum.
Benim insanım bunu hak ediyor mu??
Kamyonlardan insanların üzerine üzerine atılan battaniyelerin havada kapışıldığını gördüğümden beri son günlerde yaşadığım öfke, üzüntü kendini binlerce kez kendiyle çarptı.
76 Van Muradiye depreminde depremin ne olduğunu bilmeyen dokuz yaşında küçük bir çocuktum. Annemle babamın deprem bölgesine gönderilmek üzere hazırladıkları kolileri hatırlıyorum. Ve bugün; değişen bir şey yok. İnsanlarımız birbirinin yarasını sarmaya çalışıyor. Tek kata inmiş yedi katlı binaya oturulmaz raporu verildiği halde o binada yerleşime göz yuman yetkililer nerede? Ha; orada oturan insanların hiç mi suçu yok; var ama deprem bilincini vermeyen bir eğitim sisteminin, çürük binalara ruhsatlandırmayı sakınca görmeyen vicdansızları örnek teşkil edecek biçimde cezalandırmayan aynı sistemin; yani sorunun kaynağının hiç mi suçu yok??
Demek ki dabıl dabıl yol yapmakla olmuyormuş. Demek ki icraat yaptığın yolla övünmek değilmiş. Gidemediğin yol zaten benim değildi ki. Başka ne vardı övündüğün?? Bir doğa felaketinin en ihtiyacı olmayan şey kaossa o bizim ülkemizde mevcut.
Bilim adamlarının depremlerle ilgili uyarılarına karşın başka ülkelerin içişlerine sardırmış bir hükümeti ne zaman sorgulayacağız? Ne zaman hesap soracağız, devlet ihalelerinden payını almış müteahhitlerin yaptıkları çürük binaların altında hayatını, kolunu, bacağını, anasını, babasını, evladını, anısını yitirenlerin hesabını kimden ve ne zaman soracağız?
Millet burada da devlet nerede? Depremin ilk günü orada olmak sorunu çözmüyor. Bu zaten olması gereken. Vatandaşlarını bu doğa afetine hazırlamak hükümet programında yer almalıydı. Deprem sonrası ihtiyaç malzemelerinin dağılım-dağıtım ve barınma organizasyonu gözü kapalı yapılıyor olmalıydı.
Bizim insanımız vicdanlıdır; çabuk organize olur, örgütlenir ama bu bir çözüm mü, değil. Hükümetlerin açığını hep biz mi kapatacağız? Hükümet ne yapacak? Afetin ilk günü bölgeye gidecek, çalışmalarımız sürüyor kabilinden bürokratik sözler söyleyip geceyi o insanlarla geçirmeden, onların acısına ortak olmadan geri dönecek.
Yine elimizden gelen şekliyle, karınca kararınca yaptık bir şeyler ama çözüm bu değil!!
Çok üzgünüm :((

İnsanlar aç. İnsanlar soğukta..


Van Depremi'ne duyarlılık gösteren ve zor durumda olan depremzedelere yardım elini uzatmak isteyen vatandaşlarımız için bir liste hazırladık. Aşağıdaki kanallardan dilediğinizi seçerek yardımlarınızı en kolay şekilde Van'a ulaştırabilirsiniz:

1. KIZILAY
2868'e tüm operatörlerden boş bir SMS göndererek Kızılay'a 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Ayrıca havale yoluyla destek olmak isteyenler, tüm bankalardaki "Türk Kızılayı" hesaplarından bağış yapabilir. Ayni bağışlar Türk Kızılayı lojistik merkezleri ve şubeleri tarafından kabul edilecektir. Tüm Kızılay şubelerinin iletişim numaralarını buradan öğrenebilirsiniz.

2. AKUT
Tüm GSM operatörlerinden 2930'a göndereceğiniz AKUT yazan bir SMS ile AKUT'a 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Kredi kartını kullanarak internet üzerinden bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız CardFinans ya da diğer banka kartlarını kullanarak bağışta bulunabilirler.

Havale/EFT için Banka Hesap Numaraları;
T. İş Bankası - Gayrettepe Şubesi - TR14 0006 4000 0011 0800 6666 63
Finansbank - Gayrettepe Şubesi - TR92 0011 1000 0000 0001 9576 70
Garanti Bankası - Ortaklar Cad. Şubesi - TR26 0006 2000 3570 0000 0029 30

3. BAŞBAKANLIK YARDIM KAMPANYASI
Başbakanlık tarafından Van’da yaşanan deprem nedeniyle başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde saptanan banka hesap numaralarına buradan ulaşabilirsiniz.

4. KARGO FİRMALARI
Yurtiçi Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo ve Aras Kargo yardım gönderilerini ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

5. HÜRRİYET EVLERİ
Deprem sonrası yaralarını sarmaya çalışan ve kış öncesinde evsiz kalan Van için Hürriyet Gazetesi de büyük bir seferberlik başlattı. Hürriyet, Van’da kış koşullarına dayanıklı, mutfak, banyo ve tuvaleti olan "Hürriyet Evleri" kuracak. Kızılay işbirliğinde başlatılan kampanya ile her biri 6 bin liraya kurulacak evler, evsiz kalan vatandaşlara sıcak bir yuva olacak.

Van Depremi - Hürriyet Gazetesi Bağış Hesapları
T. İş Bankası Mithatpaşa Şubesi
4228 - 0971947 / IBAN TR370006400000142280971947
T.C. Ziraat Bankası Kızılay Şubesi
Hesap No 685-2868-5189 / IBAN TR060001000685000028685189
Garanti Bankası Kızılay Şubesi
Hesap adı: Van Depremi - Hürriyet
Şube: 082 Hesap No: 6294703 / IBAN TR72 0006 2000 0820 0006 2947 03

Yapacağınız ufak bir yardım zor durumdaki bir çok insanı hayata bağlayan bir umut olacaktır. Mesajımızın ulaştığı herkesi, deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardım etmeye davet ediyoruz.


Bir bumads sosyal sorumluluk içeriğidir.


(*)GAZIM VAR:
1-SON GÜNLERİN POPÜLER DEYİMİYLE İÇ DÖKÜŞ.
2- ETEĞİNDEKİ TAŞLARI DÖKMEK..

6 yorum:

 1. Ne diyeyim Gülenim, haa birde keşke tüm olumsuzluklar bu kadar olsa.
  Akşamdan beri para topluyor "S" Tv.si
  hayırlısı.....

  YanıtlaSil
 2. Sadece o mu Nurum tv ler yarışa girdi para toplamak için her olayın ardından olduğu gibi. Toplanan bu paralar o çaresiz insanlarımıza gitse gerçekten, değil başlarını sokacak bir damları olması her türlü maddi eksikleri tastamam olur da fazla bile gelir ama "nedense" Van'da madur vatandaşlarımızın yine ellerinin bomboş kalacağını ve adı sanı duyulmamış yeni yandaş zenginler türeyivereceğini düşünmekte "psikopat" beynim.

  Gülenim yine kendine özgü dilinle ince ince sokuşturarak nefis bir yazı yazmışsın.

  Öptüm canımm

  YanıtlaSil
 3. Bende bu konuda ümitli degilim açıkçası. Böyle olaylarda hep oldugu gibi para toplanır ve sonra..emin degilim, güvenemiyorum artık..

  Sevgili Gülen, çok içime dokundu sözleriniz :(

  YanıtlaSil
 4. Ya yıllardır toplanan DASK paraları ne oldu ? Niye hala milletten bekleniyor herşey... Neyyyyyse........

  YanıtlaSil
 5. vala doğru söze ne hacet

  YanıtlaSil
 6. vala doğru söze ne hacet

  YanıtlaSil

Fikrin varsa bilmek isterim..

Aa BUNLAR DA VARMIŞ :)

Related Posts with Thumbnails