13 Şubat 2012 Pazartesi

İSYAN ETTİM DE YİNE.

İşte böyle zamanlarda isyan ediyorum. Böyle zamanların dışında sesimin, isyanımın çıktığı olmaz pek. Şikayet etsem ne olacak hem? İsyan etsem ne değişecek; isyan edince değişeceğini bilsem isyan etmeden geçirdiğim tek günüm bile olmaz.
Dedim ya, böyle zamanlarda isyan ediyorum; sadece 'belki bir işe yarayacağım zamanlarda' isyan ediyorum duruma.
18 yaşıma bastığım gün bağışları nedeniyle onur plaketi sahibi babamın izinden yürümek için  tek başıma ilk bağışımı yapmak üzere Kan Bankası'na gittim. Bağışımı yaptıktan sonra yaşadığım o huzur, o mutluluk ve arınmışlık duygusu 23 yaşına yani sle tanısı alana kadar sürdü. Beş sene boyunca düzenli olarak 3-4 ayda bir kan bağışı yaptım. Sle ile mücadelemin ilk yıllarından sonraki toparlanma aşamasında 'sırası gelmişken' kan bağışında bulunmak istediğimde doktorlarım buna izin vermedi. Hep bir süre sonra, hep bir süre sonra'lar anladım ki benim için asla gelmeyecek bir zamanı işaret ediyor. Kan bağışı yapabilenlere gıpta ve hafif kıskançlıkla bakarım hala; en büyük ukdedir içimde kan bağışlayamamak. Bağışa kan grubu negatif olan kardeşim Dolunay devam ediyor artık; bu da benim tesellim olsun :(

Adı gibi yanakları gamzeli sevgili Gamze'nin yaşadığı sağlık sorunu beni kendi eskilerime götürdü. Bağış yaptığım ve artık yapamayacağımı öğrenip bunu kabullenmek zorunda olduğum yıllara..
Aslında ne zaman bir ilik arandığı haberi görsem duysam 'acaba benim iliğim uyar mı?' diye düşünürüm. Belki iliğe ihtiyacı olan o kişi benim ilik kardeşimdir. Aklımdan güzel bir rüya geçer. İliğimi seve seve veririm, bir insanın hayatı kaldığı yerden sürer. Bir insanın hayatının başka bir insanın iliğinde saklı olması ne büyük bir mucize. Ben birinin hayatına kaldığı yerden devam etmesine aracı olabilseydim, bunu yapabilseydim dünyanın en mutlu insanı olurdum! Anne değilim ama anne olmak gibi bir histir sanırım bu; çok iddialı belki ama can vermek gibi bir şey.


Siz merek etmiyor musunuz?
Yalnızca Gamze için değil ilik nakli bekleyen hiç tanımadığınız birinin hayatı belki de sizin damarlarınızda akıyordur?
Ben çok merak ediyorum; benim iliğim kimin iliğine uygun acaba; o kişi nerede yaşıyor, kaç yaşında, nasıl biri, evli mi, çocukları var mı, ne iş yapar, vs, vs?

Çok üzüldüm Gamze anneye. Oğlu, eşi, sevdikleri, sevenleri O'nu bekliyor. Gamze'nin iliğe ihtiyacı var. Belki de O'nun ihtiyacı olan iliğin sahibi şu an bu satırları okuyordur?

Bizim bir ilik bankamız olmalı; Gamze'nin sesini duyurması da bizi harekete geçirmeyecekse söyleyecek başka bir şey de yok aslında..
Sağlık koşulları uygun olan insanlar belki içinizden birinin iliği Gamze'ye, diğerlerininki de ilik nakli bekleyen başkalarına uygundur; bu testi yaptırmadan bilemeyiz..

Gamze genç bir anne… 3 yaşında bir oğlu var ve kendisine lösemi teşhisi konuldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde yatıyor.
Son durum:
Son durum:
”ŞU ANDA KAN GEREKMİYOR”.
.İlik nakli gerekli. İlik nakli için donör aranmaya pazartesi günü (13.02.2012) günü başlanacak.
.Pazartesi günü kemoterapiye başlanacak. “ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN” Trombosit ihtiyacı olacak. “ALINAN TROMBOSİT EN FAZLA 5 GÜN SAKLANABİLDİĞİNDEN, İHTİYAÇ OLDUKÇA” A RH + grubundakilerin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gidip “TROMBOSİT” vermeleri gerekecek.
.Donör olmak için başvurmak ve küçücük bir tüp kan vermek ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ. Ama aynı gün içinde yüzlerce kişi gitmesin aynı merkezlere. Bunun için organize olup liste oluşturmak gerek. Çapa’daki konsey perşembe günleri toplanıyormuş, perşembe öncesi gitmek iyi olur.
.Gamze’nin lösemi teşhisi: AML M5 (Akut miyoloblast lösemi)
.Daha önce kök hücre nakli gerçekleştirilmiş ancak ne yazık ki hastalık nüksetmiş.
.Hepimiz donör olarak kan verebiliriz: Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bağışı yapılabiliyor.
.Gamze için bir blog açıldı bütün güncel bilgiler burada: Gamze Akbaş

Kendisine pozitif, samimi ve iyileşeceğine inandığınızı yazmak isterseniz:gamzeakbasicin@gmail.com Buraya atılan mailleri kendisi bizzat okuyor.

.Odasına geçmiş olsun kartları göndermek isteyen anneler her ilde kendi içinde organize oluyorlar. İnternet anneleri google grubuna üye olabilir ya da Nurturia’daki oluşuma katılabilirsiniz.
ADRES: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi-İZMİR. Oda numarası 4865 Hematoloji Servisi, Onkoloji 1. kat
Ankara’dan ilik donörü olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel:(312) 508 24 44.
İstanbul’dan ilik donörü isteyenler: Çapa Tıp Fakültesi İlik ve Doku Nakli Merkezi
İzmir’den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat no: 390 40 29 Randevu alarak gidiliyor.
Kimler donör olabilir:
18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor.
Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.
Kimler kök hücre bağışlayamaz:
Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?
18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
Örneğin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi
Solunum yolları rahatsızlıkları
Örneğin ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi
Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
Örneğin oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi
Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi
Oto-immün sistem rahatsızları
Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi
Salgı bezleri rahatsızlığı
Örneğin Diabetes mellitus gibi
Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
Örneğin Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu
ve diğerleri.
Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi
Bağımlılığı bulunan kişiler
Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi


Nurturia destek grubundaki sayı: 421
Facebook grubundaki üye sayısı: 3584
Twitterda #gamzeiçin1tüpkan yazıp destek verebilirsiniz.


BENİM BU TESTİ YAPTIRMAMA NEDENLERİM:
Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
Oto-immün sistem rahatsızları
Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi


SİZİN BİR MANİNİZ YOKSA SİZİ KAHRAMANIMIZIN YANINA ALALIM..

Elif'im, Ayşen'im, Banu'm, Gönüldenele'm; 'şimdilik' yalnızca çok ama çok teşekkür ettiğimi, sizi sevdiğimi bilmenizi istedim.1 yorum:

 1. Gülen ablacım
  seni bulduğuma sevindim..uzun zaman önce konuşmuştuk msnde sen blog açmamı bana iyi geleceğini söylemiştin bende yaptım ve haklıydın..
  Gamze çok içimi acıtıyor..benim hastanemde benim uzun süreler yattığım o odalara yakın bir yerlerde savaşıyor hayatı çocuğu için..
  keşke elimden birşey gelse ben öyle hastayımki kan vermem imkansız..okan bayülgenin yardımının çok önemli olduğunu düşünüyorum.Blogdan daha önce çok duyuru yaptım Lösev için mesela ama olmuyor ve çok üzülüyorum en basit şey facebooktan beğenmeyi bile yapmayabiliyorlar.insanlar duyarsız..
  Umarım uygun ilik bulunur oda bizler gibi kurtulur mucizesini yaratır ve yaşamaya devam eder..
  sevgiler gülen ablacım..

  YanıtlaSil

Fikrin varsa bilmek isterim..

Aa BUNLAR DA VARMIŞ :)

Related Posts with Thumbnails