6 Eylül 2009 Pazar

DANDİKTEN GEN..

Dandik bir genetiğim var benim.
Genlerim çok dandik.
O kadar dandikki yirmi senenin üstüne ikinci genetik hastalık tanımı aldım.
Genlerini bana miras bırakan annemin genleri de dandikti ki :((

Sırasıyla ilkokulda beş sene cimnastik, sonrasında basketbol, step-aerobic, capoeira, latin dans (rumba, cha-cha, salsa) yaptım. Tenis oynarken ayak bileğimi burktum; tenis hayatım orada son buldu. Basketbol D klasman da olsa antrenörlük ve hakemliğim var. Sözün özü; bir spor nasıl yapılır nacizane az çok bilirim ama 'bilirim' demem.
Pilatese son zamanlarda yaşadığım sıkıntılar sonrasında kontrolü altında olduğum doktorumun önerisiyle başladım ama başlamadan da pilates gibi durağan bir sporu spordan saymadığımdan beden eğitimi öğretmeni kardeşim Sedef'e danıştım. Şimdi Sedef de pilates yapıyor :)
Pilates oksijen borçlanmasına girmeden, burundan alınan nefes sırasında başlanan çeşitli kas gruplarına yönelik egzersiz hareketinin nefesin ağızdan verilirken sonlandırılmasına dayalı bir spor biçimidir. Günde 30-45 dakika arası idealdir. İddiasızca, artık doktorların da önerdiği kadar olanı sadece lastik ve topla yapılanıdır. Pilates için üretilen ve ancak spor salonlarında bulunan pilates antrenman araçları sadece diz,boyun ve sırt ağrılarından arınmak, kaslarının sıkılaşmasını, duruşunun düzelmesini, ve ruhsal olarak kendini iyi hissetmek isteyenler için çok gerekli değildir.
Pilates yaparken alınan oksijen beyne daha çok taşındığından ruh sağlığına da çok iyi geldiğini kendimden biliyorum.
Genleriniz ne kadar dandik olursa olsun ruh ve beden sağlığınız için pilates yapın.BEN YAPIYORUM!

Bugün, tanışmaktan çok büyük mutluluk duyduğum bir blogger arkadaşımla ne kadar iyi zaman geçirdiğimi yazacaktım ama gördüğüm gereklilik üzerine o yazıyı yazacak kadar iyi hissedemedim ve bizim için önemli bir projenin önüne geçirdiğim bu yazıyı yazmaya mecbur kaldım. Daha hayati, acil işlerimiz varken bunu da yaptım ya :(((
Bu gereksiz gereklilik için zaman ayıran 'ben', hayati işler için bekleyen diğer benden özür diliyor!
NOT. PİLATESE BAŞLAMAMI ÖNEREN DOKTORUM PROF. MERAL ÇALGÜNERİ'YE DİZ AĞRISI SIKINTILARINDAN KURTULDUĞUNU 'YERİNDE' GÖRDÜĞÜM NALAN ABLAMA TEŞEKKÜRLERİMLE :)

7 yorum:

 1. ahh gülen...ne dedim ben sana :(

  YanıtlaSil
 2. Sen kendine ne kadar haksızlık ediyorsun böyle. Ne demek dandik gen?

  Sana bu genleri armağan bırakan atalarınla övünmelisin.Herkes ama herkes hastalıklı genler taşır bu açığa çıkar ya da çıkmaz. Ya da daha sonraki nesillerde görülür.

  Benim sen de gördüğüm yaşam sevgisi hatta coşkusu inanılmaz. Yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen bu kadar güler yüzlü neşeli olabilmek kolay birşey değil.Böyle dürüst,yardımsever ayrıca çevremizdeki bu denli kirlenmişliğe rağmen Senin kadar doğal içten olabilmek(gerçi sen, bana doğlasın içtensin diyorlar.Ben ne yapıyorum ki doğal oluyorum.Başka türlü nasıl olabilirim ki?) Diyorsun ama herkes senin gibi davranamaz.Sürekli maskeyle geziyor insanlar.

  İşte canım; sana genlerinden kalan hastalıklarının yanısıra, bu üstün özellikler de geçmiş. Hastalık hiçbir genetik bozukluğu olmayanda da olur mutlaka. Ama insan gibi insan olmayı herkes başaramaz. Bu senin genlerinin üstünlüğü. Kendinle iftihar edebilirsin.

  Seninle tanışmaktan çok mutlu oldum.

  Seni öpüyorum canım

  YanıtlaSil
 3. Dandik gen hı?
  Ne diyeyim bu ancak senin aklına gelirdi ..Kendine haksızlık etme bence.Anneciğinede tabii..
  Yüreğinin genlerine bak.
  Gerisini boşverrrr...
  Nurgül den de okumuştum platesi.Herşey bi kenara o yumuşak devasa topun üzerinde olmanın verdiği keyif yeter bence..
  sevgiler koskocamannn...

  YanıtlaSil
 4. kızarak okuduğum bir yazı oldu.
  nasıl cesurca ,ne kendine nede başkalarına acımadan bir kelime kullanmışsın :dandik gen.
  eşimin 2 genetik hastalığı var.ve dünyakadarda peşinden gelen hastalıklar.
  allahın yakıştırdığı bu durum hiçte öyle kolay dile alınabilecek bir durum değil bence.
  rahat yaşarım ama kurallarım vardır.ne hastalıklarla nede allhın takriri bu yaşamla böyle konuşulmasını uygun görmem.hele anneciğinin o cennet mekanda yatanın ardından böyle konuşulmaz.
  hastlıklar bir mükafattır.
  sakın bir daha kendini böyle horlama üzülürüm.
  plates son yılların mucizesi.
  kayınvalidemde yapıyor çünkü dahiliye ve diyetisyen söylemiş.artık tıpla peşpeşe gelen bir konu olmuş yani bu.
  hatta ebr şallı yaşam tarzım demişti.
  yapmayı çok istediğimi sende biliyorsun ama en ağırından bir hasta bakıcı olarak malesef zamanım nede mekanım el veriyor.
  ama yapan herkese en çokta sana imreniyorum.
  gözümle gördüm seni tam on puan verdim.kayınvalidemde öyle aferim sana ve azmine.
  sağlığın izin verdiği sürece devam.

  YanıtlaSil
 5. Sence pilates = 2 çocuk doğru bir tespitmidir??
  Ona göre vicdanımı rahatlatacağım da :P

  YanıtlaSil
 6. Sen, başalmana sebep olanlara teşekkür etmişsin. Benim de sana teşekkür etmem gerekiyor o zaman bu yazının altında. Her ne kadar bugünlerde biraz ara verdiysemde, biliyorsun ben de senden özenip başlayanlardanım:)

  YanıtlaSil
 7. keşke yapabilsem .gülenim yine iğnelerle duruyorum.muskorillerle yaşıyorum.boynum berbat vaziyette .o sebeple bilg.yasak.ağrımı çoğaltıyor.
  seni çok seven sem...

  YanıtlaSil

Fikrin varsa bilmek isterim..

Aa BUNLAR DA VARMIŞ :)

Related Posts with Thumbnails