14 Ekim 2009 Çarşamba

BİZ SÜRÜYSEK SİZ NESİNİZ??


Sayın Onur Baştürk;
12 EKİM 2009 tarihli köşe yazınızda 'öfkeli mekancılara öneriler' başlığınızın bir numaralı alt yazısında ...
Bırakın köşecileri, internette sürüyle blogger var. Beğenmediklerini hemen yazıyorlar. Gözler açıldı yani, herkesin beklentisi fena halde yüksek' cümlesini sürüden bir blogger olarak şu biçimde değiştiriyorum:
..Bırakın köşe yazarlarını, -çünkü siz köşe satmıyor, size ayrılan bir köşede yazıyorsunuz- internette bir çok blogger var. Beğendiklerini de beğenmediklerini de hemen yazıyorlar. İnsanlar haklarının farkında ve herkesin beklentisi çok yüksek.

Sizin cümlenizdeki 'sürü' sözcüğünün TDK sözlüğünde geçen açıklamaları:

sürü
a. 1. Evcil hayvanlar topluluğu: “Karşıki yamaçların sırtında kısrak sürüleri çanlarını sallayarak otluyordu.” -R. H. Karay. 2. Bir insanın bakımı altındaki hayvanların tümü: “Sözlerim acı diye kızım gücenme bana / Bak cılız sürüsünü dolaştıran çobana” -F. N. Çamlıbel. 3. Birlikte yaşayan hayvan topluluğu. 4. mec. Yönlendirilebilen insan topluluğu: “Sokaklarda alay geçerken başka çocuklar da sürüye katılır, mektebe kadar giderler.” -H. E. Adıvar.

2.Sağmal hayvan memesi : Bu hayvanın sürüleri büyük.

3.Hayvan sürüsü

4.100,150, 200 ya da daha kalabalık devşirme çocuklardan oluşan topluluk.

5.Genellikle sığır ve koyun gibi bazı türlerin topluluk adı.

Siz bloggerlara bu anlatımlardan birini mi yüklediniz? Siz bloggerlara 'sürüyle' derken hakaret mi etmek istediniz?
Gözler açıldı diye anlatmak istediğiniz şey tam olarak nedir? Gözlerimizin sizden fazla açık olduğu kesin!
Türkçe'yi ve anlatımını bu kadar kötü kullanan birinin bir köşe yazarı olması ne büyük ayıp.

Biz bloggerlar sürü değiliz. O beğenmediğiniz ve sürü diyerek kendinizce küçük gördüğünüzü ima etmeye çalıştığınız o bloggerlardan bir çoğu sizden daha iyi yazıyor, sizden çok daha fazla duyarlı, derin ve tepkili.

Siz gibi kendine köşe yazarı demek yerine köşeciler tabirini kullananlar oldukça, biz bloggerlar siz gibilerin dilinde sürü olarak kalmaya razıyız; bu da ayrı bir bakış açısı..

Biz sadece beğenmedikleirmizi değil beğendiklerimizi de yazıyoruz ama madem sadece beğenmediklerimizi yazdığımızın altını çizmişsiniz, sizi yalancı çıkarmayalım; bana bu akşamki yazı konumu belirlememde yardımcı olduğunuz için teşekkürler..

Aslında biz bloggerlar çok şanslıyız; bizim patronumuz yok. Burada patron da biziz yazan da :)
Size kolay gelsin..

Gülen Tezer Üstün
www.okuyamazsin.com

Not: Bu yazıyı Onur Baştürk'ün posta adresine gönderdim. Kopyasını da buraya girdim ama ne yazıkki köşecimiz outlook express kullanıyor; dolayısıyla postam bumerang gibi geri geldi; e kolay değil sürüyle mücadele etmek..

8 yorum:

 1. Rahmetli babaannem derdi ki :)

  " hay ağzını öpeyim "

  Yazına eklenecek bir harfim yok..blogcuların beyefendının yazısına verecegı tepkı yazısını harfı harfıne yazmıssın.

  onun ıcındır kı " hay ağzını öpeyim " :)

  YanıtlaSil
 2. canım valla süper yazmışsın eline yüregine saglık ne oliyy ona yaaaa...

  YanıtlaSil
 3. Özgürlük gibisi yok...

  Atatürk boşuna "Bağımsızlık benim karakterim" dememiş değil mi Gülen'im. Her alanda bağımsızlık.

  Basın özgürlüğünü yitirdi, yitirecek... Bu da bizim doğru haber alma özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Yanlış yönlendirmelerle gerçekler halkın gözünden kaçırılıyor.

  Gözümüzü daha çok açmalıyız, yanılmamak için. Kendi kendinin patronu olmak da sorumluluk istiyor çünkü...

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 4. Gülenim kızma ama bu biraz belli meslek gruplarının gündemdeki bir reklama, söze vs... fazlaca alınganlık göstermesi olayına dönmüş. Adamın yazısında düzgün Türkçe, imla kuralı vs... yok zaten de, hani bize karşı kötü algılanacak bir söz ya da ima da hissetmedim ben. Sürü lafını ben de çokluk belirtme manasınd açok kullanırım.
  Üstelik aslında bence yazıda bloggerların önemi ve objektifliği vurgulanmış. Yalaka yazanlar yok demek istemiş.

  Bu arada kendisini tanımam, etmem, takip te etmem.

  Öpüyorum, sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Ben Onur Baştürk beyefendiyi takip ederim.Parti parti gezer,yeni açılan yada zaten var olan gözde mekanlarla ilgili 'beğendim-beğenmedim'yazıları yazar..Yani çok önemsenecek bir köşe yazarlığı değil onunkisi.işte kendi çapında mekanları gezer,bi güzel yer içer..sonra da yazar..olayı budur..çok ta önemli değildir..Ben Kanat Atkaya abimizi severim..o iyidir..

  YanıtlaSil
 6. Bence gereksiz yere alinganlik gostermissiniz. Blogerlara herhangi bir taslama ya da hakaret eden bir cumle degil yazdigi -ki tam aksine. Artik insalarin ozgurce her yerde begenip begenmedikleri seyleri yazabilmesinden bahsediyor sadece, siz blogerlari ornek vererek.

  Gokkusagi

  YanıtlaSil
 7. Ah keşke sürü olsak Gülen'im, bir de derdimizden anlayan yediğimiz içtiğimizle ilgilenen bize kaval çalıp türkü söyleyen ÇOBANımız olurdu başımızda birbirimize yaslanıp kuzu kuzu yaşardık beyaa.Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 8. Zehra Güngör15 Ekim, 2009

  Merhaba Gülen Hanım,
  Ankara'daki hasta çocuklar ile ilgili yapacağınız çalışmalardan haberdar etmenizi rica ediyorum. Benim de katkım olsun istiyorum.

  Bu arada Sihirlieller ile ilgili bilginiz var mı? Bir süredir yazmıyor, problem mi var acaba?

  Zehra

  YanıtlaSil

Fikrin varsa bilmek isterim..

Aa BUNLAR DA VARMIŞ :)

Related Posts with Thumbnails